Palác Rundale

Spravcewww23.02.2010, 09:10:00
 pošli na vybrali.sme.sk

Palác se nachází 12 km od Bausky. Byl postaven známým italským barokním architektem Francescem Bartolomeem Rastrellim, který vytvořil i Zimní palác v Petrohradu. Ruská carevna Anna Ivanovna Kuronská jej dala postavit jako letní sídlo pro pobaltského Němce barona Ernsta Johanna von Bühren.

Baron byl nejdřív neúspěšným spekulantem a obchodníkem v Kuronsku a Rusku, ale před nástupem Anny na carský trůn se stal jejím poradcem a milencem. Ernst Johann von Bühren (nebo i Arnošt Jan Biron) spravoval za vlády Anny většinu země, protože Anna se zajímala víc o módu než o vládnutí. Baron byl velmi krutý a tvrdý správce, proto ho ruská šlechta začala nenávidět a nebýt Anniny ochrany bylo by to s ním dopadlo velmi špatně. Po smrti posledního turonského vévody v roce 1737 donutila Anna kuronskou šlechtu, aby se jeho nástupcem stal Ernst Johann von Bühren.


Když Anna umřela, musel odejít do ruského vyhnanství a stavební práce na paláci Rundale byly pozastaveny. Baron se vrátil až za vlády carevny Kateřiny II. Velké, která byla německého původu. Palác dokončil a opravil v rozporu s Rastrelliho návrhem v rokokovém stylu. Stropní výzdobu přenechal dalším Italům (Francesco Martini a Carlo Zucchi) a stěny nechal vyzdobit Němcem z Berlína J. M. Grafem. Palác potom užíval necelých 30 let, protože se Kuronsko při třetím dělení Polska stalo ruským územím a Kateřina Velká darovala palác svému ruskému oblíbenci Platonu Zubovovi. Ernst Johann von Bühren stihl však předtím většinu svého majetku přesunout na své statky do Německa.

Obnova paláce začala v 70. letech 20. století, restaurace fasády proběhla v roce 2001. V paláci je zpřístupněno 40 pokojů ze 138, například trůnní sál Zlatý pokoj, taneční sál Bílý pokoj, hodovní síň Velká galerie, baronova ložnice a hlavní schodiště s mnoha zrcadly na stěnách. V přízemí východního křídla je možné navštívit palácové kuchyně, část jich slouží jako restaurace.
Další informace: http://www.rundale.net

Autor: Soňa Kukučková

Bookmark and Share