1.krok - Vkládáme fotografie do systémů

Spravcewww12.07.2007, 13:35:00
Tento nadpis malinko obelhává. Je to proto, že nejen fotografie (tzv. rastry), ale i jiné obrázky lze přes tyto systémy prodávat. Kromě fotografijí se VELICE dobře prodávají i vektory (obrázky vytvořené například v Adobe Illustratoru) nebo tzv. fraktály. O tom si ale povíme víc v dalších částech. Teď se pojďme podívat na to jak můžeme konečně vložit své první práce a kdy konečně začneme prodávat...

Pro vložení fotografií je prakticky všude sekce Upload images nebo Upload files. Zde máte ve většině případů více možností.

Vložení z www stránky
Tento způsob je původní, zastaralý a hlavně velice pomalý. Vyberete konkrétní obrázek na disku Vašeho počítače, kliknete na přidat a nastane dlouhé natahování přeswww stránku, které i na rychlejších linkách trvá několik minut.Vložení přes www - více obrázků
Je to obdoba předchozího, akorát můžete najednou označit k vložení až 10 obrázků. Vyznačuje se pomalostí a někdy i přerušením nahrávání. Nevidíte ani jestli se už natahuje 1 nebo 7 obrázek. Jediným identifikátorem je to, že se hýbe ikonka přenosu v prohlížeči (vpravo nahoře).FLASH
Některé fotobanky mají i vlastní specifické řešení přes FLASH, je pohodlnější, můžete vložit najednpu libovolný počet obrázků, označíte je pohodlně pomocí CTRL+klik levým tlačítkem myší. Natažení obrázků je stejně pomalé jako u vkládání přes www, ale máte větší komfort a např. i stav natažení v průběhu odesílání.FTP
Zde říkám hned na začátku - DOPORUČUJI! Tento přenos se vyznačuje přehledností, rychlostí a největším komfortem. FTP přístup získáte prakticky v každé fotobance (proč by taky ne, vždyť jim tento přenos méně zatěžuje servr) již při registraci. Většinou je FTP totožné se vstupem na váš účet přes stránku v prohlížeči. Takže potřebujete zjistit jen tzv adresu hostitele. Pro rychlejší orientaci uvádim adresy v tomto seznamu:

123RF = submit.123rf.com
BigStockPhoto = bigstockphoto.com
Crestock = ftp.crestock.com
DreamsTime = upload.dreamstime.com
Fotolia = submit.fotolia.com
Luckyoliver.com = tp.luckyoliver.com
ShutterStock = ftp.shutterstock.com
StockExpert = stockxpert.com


Klikni...


Jméno a heslo je většinou stejné jako při loginu (přihlášení se) do fotobanky, ale jsou i výjimky. Pokud Vám FTP nefunguje, tak se podívejte do FAQ konkrétní fotobanky a URČItě najdete podrobnější informace.

Ja osobně používám k FTP přenosům program Windows Commander, ale můžete používat libovolný. Pokud žásný nemáte doporučuji si stáhnout z internetu některý z těch co jsou zdarma. Je jich nespočet. Dobré místo na jejich získání je např www.stahuj.cz. Zde zadejte do pole Hledat slovo FTP a následne se na Vás vysype spousta materiálu ;)

Po úspěšném přenosu obrázku na servr fotobanky, ale ještě vaše práce nekončí, je tady další ZDRŽOVÁNÍ. No není tak lehké prodat fotečku, chce to ještě zdržení, které ale Vaši fotografii přesně specifikuje. Potřebujete Název, popis, zařazení do kategorií a hlavně klíčová slova. Ale o tom už víc v dalším článku v kroku 2.

A pokud si myslíte, že pak budete hned prodávat, tak - chyba lávky, ještě bude jedno zdržení...ale o tom po tom ;)

Další informace naleznete v článku 2.krok - Popis a zařazení obrázku nebo v článku: 3.krok – Čekání na odsouhlasení obrázku a proč ho vyhazují?!!!.